A fent látható képet a telefonom segítségével készítettem, 2024 szeptemberében a Koppenhágában töltött utolsó esténk hangulatos vacsorája alatt.
Egyetemi tanulmányaim megkezdésével a főszakom mellé kellett választanom egy minort is, amiről úgy gondoltam a dán lesz. Egy évig tanultam is a nyelvet, de a továbbiakban a főszakom és a dán minor órarendje összeegyeztethetetlenné vált, ezért mást kellett választanom. Viszont a tanszék minden másodév szeptemberében tanulmányutat szervez Dániába, amin nekem is lehetőségem volt részt venni, amiért azóta is hálás vagyok.
Egy hetet töltöttünk kint Koppenhágában a csoporttal, egy rendkívül kalandos utazáson. Semmiképp nem voltunk felkészülve arra, legalábbis én biztosan nem, hogy az időjárás és az élelmiszerárak merőben mások, mint nálunk és a sajtos szendvicset úgy reklámozzák, mint nálunk a gyrost.
A kint töltött hét tételmondata: a folyamatos kultúrsokk összekovácsolja a barátokat, és a legnyomorultabb helyzeteket is túlélhetővé teszi. A nyomorult burgonyás szalámi, amit együtt esztek toast kenyérrel a hideg diákszállón, a zacskós leves, ami valamiért nem fő meg rendesen és az íze is undorító, a kaktuszfüge, aminek a tüskéi minden elővigyázatosság ellenére is a kezedbe fúródnak, a városnézés zuhogó esőben, amikor az esőkabátotok átázik, és csorog az arcotokon a víz, aztán napokig szárad a vizes ruhátok, mert a szálláson szeptemberben még nincsen fűtés. Szóval a közös ‘szenvedés’ és az eltelő idő megszépíti az emlékeket és szorosabbá fűzi a barátságokat. Így született meg a Souvenirgruppe Messenger csoport és egy azóta is összejáró baráti társaság.
A képen látható kenyér abban a pillanatban úgy éreztem életem legjobb kenyere volt, amit valaha ettem. Utolsó napunkon egy templomból étteremmé átalakított vendéglátóipari egységben vacsoráztunk, ahol szombat este drag show-t tartanak, ami összességében elég dán érzést nyújtott. A napok óta rendes tápanyagot nem igazán látott szervezetünknek a babos pörkölt jellegű étel, rizzsel, spenóttal és azzal a mennyei kovászos hajdina kenyérrel a világot jelentette. Azóta sem ettem olyan finom kenyeret, és Dániában sem jártam, de az út nem vette el a kedvemet és vissza szeretnék még menni megnézi a Grundtvig’s templomot, ami a Shrek rajzfilmbeli templomot is ihlette, illetve a street art is lenyűgöző látványt nyújtott, amit egy kevésbé programokkal táblázott látogatás során szívesen felfedeznék újra.
Souvenirgruppe
További történetek
5
A helyi hagyományok, a borvidéki szokások átörökítésére nagy figyelmet fordítunk Kisharsányban. Ezek az alkalmon a Vylyan-pincészethez mehettek el, ahol végigkísérhették a borkészítés folyamatát. Így játszva tanulva kapcsolódnak a közösség hagyományaihoz, történelmi borvidékéhez. Az óvóda egyébként nagyon jól működik Kisharsányban. Egy pályázaton nyertek, aminek köszönhetően kialakítottak egy kertet, ahol maguknak termelik meg a zöldségeket és gyümölcsöket, például spenótot vagy ribizkét.
5
Kisharsányi lakos vagyok, Villányban dolgozok felnőttképzést segítem titkárként és a kisharsányi önkormányzatban dolgozok kisegítőként. Nálunk családi tradíció a szőlészet. Szőlészettel, borászattal foglalkozom, illetve a családom generációk óta. A legrégebbi képem 2001-ben készült a fiamról, ahol egy pince előtt áll cefreszivattyúval. Később borász is lett belőle. Azért tartja fel az ujját, mert akkor dörgött az ég. A dédmamája mondta, hogy ilyenkor Szent Péter görgeti a hordókat, amire ő mindig így reagált, hogy meglepetten felfelé mutatott. Ez a két kép szüretek alkalmával készült a 2000-es évek elején. Férjem családja, az ő apja és a fiaink, három generáció szerepel ezen a képen. Ezen a képen a munka elvégzése után boldogan bolondoztak. Ezen a képen egy elfagyott szőlő látható, 2024-ből. Ez lett volna az első termő éve, így két év munkája egy éjszaka vitte el. Ez a kép kifejezi a szőlészet-borászat kiszámíthatatlanságát. A Kisharsányi lakosság egyébként jellemzően sokat foglalkozik szőlészettel. Ördögkatlan fesztiválon készült a kép, 2025-ben. Egy pécsi színész, Köles Ferenc szerepel a képen, akire az egész közösség nagyon büszke és nagyon szeretjük. A Fesztivál alatt ő szokta csinálni a Faluturizmus nevű programot, ami az évek során mostanra több százan szoktak részt venni. Nemrég megválasztották a Halhatatlanok Társulatába. A közösség tagjai közül egyébként többen alapító tagjai is voltak a fesztiválnak, a felvak közössége közül rengetegen részt is szoktak venni.
4
A Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) 2024-es irodalmi táborát július 17. és 21. között rendezték meg a Szokolya melletti Királyréten. A négynapos rendezvényen a szakmai műhelymunkák (líra, próza, kritika, műfordítás) mellett neves vendégekkel – például Rakovszky Zsuzsával és Grecsó Krisztiánnal – zajló beszélgetések és felolvasások várták az érdeklődőket. Ez volt az első FISZ táborom, a Kritika műhellyel tartottam és nagyon-nagyon élveztem!
1
Nagyon szerencsés vagyok: ugyanazok a barátaim, akikkel 20 évvel ezelőtt együtt írtuk a matekleckét, akikkel együtt buliztunk a szalagavató után és izgultunk az érettségin. Együtt örültünk a szerelmeknek, táncoltunk néhányunk esküvőjén. És velem izgultak, mikor kiderült, hogy anyuka leszek. Aggódtam is - mi lesz a barátokkal, el fogok magányosodni? Dehogy! A kicsi a rugalmas kendőben ugyanúgy jön velem kiállításmegnyitóra, teraszos hétvégi ebédre, múzeumba és jönnek a barátaim is. Így lett a kislányomnak 7 nagynénje és 8 nagybátyja. A képért köszönet Máté cimborámnak és a szülei fiókjából előkerült retro Kodak gépének.