Ugrás a tartalomra

Kérjük, jelentkezz be vagy regisztrálj, hogy megoszthasd fotóidat és történeteidet.

A fent látható képet a telefonom segítségével készítettem, 2024 szeptemberében a Koppenhágában töltött utolsó esténk hangulatos vacsorája alatt.
Egyetemi tanulmányaim megkezdésével a főszakom mellé kellett választanom egy minort is, amiről úgy gondoltam a dán lesz. Egy évig tanultam is a nyelvet, de a továbbiakban a főszakom és a dán minor órarendje összeegyeztethetetlenné vált, ezért mást kellett választanom. Viszont a tanszék minden másodév szeptemberében tanulmányutat szervez Dániába, amin nekem is lehetőségem volt részt venni, amiért azóta is hálás vagyok.
Egy hetet töltöttünk kint Koppenhágában a csoporttal, egy rendkívül kalandos utazáson. Semmiképp nem voltunk felkészülve arra, legalábbis én biztosan nem, hogy az időjárás és az élelmiszerárak merőben mások, mint nálunk és a sajtos szendvicset úgy reklámozzák, mint nálunk a gyrost.
A kint töltött hét tételmondata: a folyamatos kultúrsokk összekovácsolja a barátokat, és a legnyomorultabb helyzeteket is túlélhetővé teszi. A nyomorult burgonyás szalámi, amit együtt esztek toast kenyérrel a hideg diákszállón, a zacskós leves, ami valamiért nem fő meg rendesen és az íze is undorító, a kaktuszfüge, aminek a tüskéi minden elővigyázatosság ellenére is a kezedbe fúródnak, a városnézés zuhogó esőben, amikor az esőkabátotok átázik, és csorog az arcotokon a víz, aztán napokig szárad a vizes ruhátok, mert a szálláson szeptemberben még nincsen fűtés. Szóval a közös ‘szenvedés’ és az eltelő idő megszépíti az emlékeket és szorosabbá fűzi a barátságokat. Így született meg a Souvenirgruppe Messenger csoport és egy azóta is összejáró baráti társaság.
A képen látható kenyér abban a pillanatban úgy éreztem életem legjobb kenyere volt, amit valaha ettem. Utolsó napunkon egy templomból étteremmé átalakított vendéglátóipari egységben vacsoráztunk, ahol szombat este drag show-t tartanak, ami összességében elég dán érzést nyújtott. A napok óta rendes tápanyagot nem igazán látott szervezetünknek a babos pörkölt jellegű étel, rizzsel, spenóttal és azzal a mennyei kovászos hajdina kenyérrel a világot jelentette. Azóta sem ettem olyan finom kenyeret, és Dániában sem jártam, de az út nem vette el a kedvemet és vissza szeretnék még menni megnézi a Grundtvig’s templomot, ami a Shrek rajzfilmbeli templomot is ihlette, illetve a street art is lenyűgöző látványt nyújtott, amit egy kevésbé programokkal táblázott látogatás során szívesen felfedeznék újra.

Dátum

2024

Helyszín

Koppenhága, Dánia

Kulcsszavak
Azonosító szám

JKK.2026.314

Licensz
Néprajzi Múzeum

További történetek

Ovis szüret - 2026-06-02 19:03 -Farkas Gyuláné Valéria 5
2024
Ovis szüret
Kisharsány, Magyarország

A helyi hagyományok, a borvidéki szokások átörökítésére nagy figyelmet fordítunk Kisharsányban. Ezek az alkalmon a Vylyan-pincészethez mehettek el, ahol végigkísérhették a borkészítés folyamatát. Így játszva tanulva kapcsolódnak a közösség hagyományaihoz, történelmi borvidékéhez. Az óvóda egyébként nagyon jól működik Kisharsányban. Egy pályázaton nyertek, aminek köszönhetően kialakítottak egy kertet, ahol maguknak termelik meg a zöldségeket és gyümölcsöket, például spenótot vagy ribizkét.

Generációk a szőlőben - 2026-06-02 18:11 - Balasáné Csetényi Éva 5
2024
Generációk a szőlőben
kisharsan, Magyarország

Kisharsányi lakos vagyok, Villányban dolgozok felnőttképzést segítem titkárként és a kisharsányi önkormányzatban dolgozok kisegítőként. Nálunk családi tradíció a szőlészet. Szőlészettel, borászattal foglalkozom, illetve a családom generációk óta. A legrégebbi képem 2001-ben készült a fiamról, ahol egy pince előtt áll cefreszivattyúval. Később borász is lett belőle. Azért tartja fel az ujját, mert akkor dörgött az ég. A dédmamája mondta, hogy ilyenkor Szent Péter görgeti a hordókat, amire ő mindig így reagált, hogy meglepetten felfelé mutatott. Ez a két kép szüretek alkalmával készült a 2000-es évek elején. Férjem családja, az ő apja és a fiaink, három generáció szerepel ezen a képen. Ezen a képen a munka elvégzése után boldogan bolondoztak. Ezen a képen egy elfagyott szőlő látható, 2024-ből. Ez lett volna az első termő éve, így két év munkája egy éjszaka vitte el. Ez a kép kifejezi a szőlészet-borászat kiszámíthatatlanságát. A Kisharsányi lakosság egyébként jellemzően sokat foglalkozik szőlészettel. Ördögkatlan fesztiválon készült a kép, 2025-ben. Egy pécsi színész, Köles Ferenc szerepel a képen, akire az egész közösség nagyon büszke és nagyon szeretjük. A Fesztivál alatt ő szokta csinálni a Faluturizmus nevű programot, ami az évek során mostanra több százan szoktak részt venni. Nemrég megválasztották a Halhatatlanok Társulatába. A közösség tagjai közül egyébként többen alapító tagjai is voltak a fesztiválnak, a felvak közössége közül rengetegen részt is szoktak venni.