Az egyik egyetemi kirándulásunk során Ócsára látogattunk el, ahol a tájházhoz tartozó templomot is megnéztük. A református műemlék templom Ócsán az Öregfaluban található. A 13. században épülhetett, román stílusban. Három hajójából kettő alacsonyabb, a főhajó viszont nagyon magasra felnyúlik, mintha csak az eget szemlélnénk. Alapból fából volt építve a tetőszerkezet, de sajnos sokszor leégett. Így volt olyan időszak is, amikor a hívek az Istentiszteletek alatt valóban az eget nézhették. Ezt szimbolizálja a mai tető, amelyen a lámpák úgy helyezkednek el, hogy a csillagos égre emlékeztesse az ide betérőket. A 17. században vált reformátussá a közösség, így lett a templom a Református Egyházközösség tulajdona. Mikor a 18. században a vidék kőhiánya miatt el akarták hordani a lakosok a templom köveit, gróf Teleki József mentette meg. Így történhetett meg a templom felújítása 1774-1777 között. 1865-ben lett új orgonájuk, ami 1872-ben egy villámcsapás következtében megrongálódott. Ez az orgona található meg jelenleg is a templomban felújítva formájában. 1986-ban kezdődtek csak meg a régészeti feltárások, ez idő alatt le is volt zárva a templom. Ekkor került rá a jelenlegi tetőszerkezet, renoválták és felújították. A ma is látható várfalat ezen munkálatok alatt építették köré. Majdnem egy évtizeddel később, 1994-ben adta át a Református Gyülekezetnek a templomot az Országos Műemlékvédelmi Hivatal
csillagok a mennyezeten
Kulcsszavak
Azonosító szám
JKK.2026.325
Licensz
További történetek
5
A helyi hagyományok, a borvidéki szokások átörökítésére nagy figyelmet fordítunk Kisharsányban. Ezek az alkalmon a Vylyan-pincészethez mehettek el, ahol végigkísérhették a borkészítés folyamatát. Így játszva tanulva kapcsolódnak a közösség hagyományaihoz, történelmi borvidékéhez. Az óvóda egyébként nagyon jól működik Kisharsányban. Egy pályázaton nyertek, aminek köszönhetően kialakítottak egy kertet, ahol maguknak termelik meg a zöldségeket és gyümölcsöket, például spenótot vagy ribizkét.
5
Kisharsányi lakos vagyok, Villányban dolgozok felnőttképzést segítem titkárként és a kisharsányi önkormányzatban dolgozok kisegítőként. Nálunk családi tradíció a szőlészet. Szőlészettel, borászattal foglalkozom, illetve a családom generációk óta. A legrégebbi képem 2001-ben készült a fiamról, ahol egy pince előtt áll cefreszivattyúval. Később borász is lett belőle. Azért tartja fel az ujját, mert akkor dörgött az ég. A dédmamája mondta, hogy ilyenkor Szent Péter görgeti a hordókat, amire ő mindig így reagált, hogy meglepetten felfelé mutatott. Ez a két kép szüretek alkalmával készült a 2000-es évek elején. Férjem családja, az ő apja és a fiaink, három generáció szerepel ezen a képen. Ezen a képen a munka elvégzése után boldogan bolondoztak. Ezen a képen egy elfagyott szőlő látható, 2024-ből. Ez lett volna az első termő éve, így két év munkája egy éjszaka vitte el. Ez a kép kifejezi a szőlészet-borászat kiszámíthatatlanságát. A Kisharsányi lakosság egyébként jellemzően sokat foglalkozik szőlészettel. Ördögkatlan fesztiválon készült a kép, 2025-ben. Egy pécsi színész, Köles Ferenc szerepel a képen, akire az egész közösség nagyon büszke és nagyon szeretjük. A Fesztivál alatt ő szokta csinálni a Faluturizmus nevű programot, ami az évek során mostanra több százan szoktak részt venni. Nemrég megválasztották a Halhatatlanok Társulatába. A közösség tagjai közül egyébként többen alapító tagjai is voltak a fesztiválnak, a felvak közössége közül rengetegen részt is szoktak venni.
4
A Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) 2024-es irodalmi táborát július 17. és 21. között rendezték meg a Szokolya melletti Királyréten. A négynapos rendezvényen a szakmai műhelymunkák (líra, próza, kritika, műfordítás) mellett neves vendégekkel – például Rakovszky Zsuzsával és Grecsó Krisztiánnal – zajló beszélgetések és felolvasások várták az érdeklődőket. Ez volt az első FISZ táborom, a Kritika műhellyel tartottam és nagyon-nagyon élveztem!
3
A nagypapa fogadalma volt, hogy kiránduljon a család Toszkánába, hogyha akkorák lesznek az unokák, hogy már maradandó emlék lesz. Voltunk a carrarai márványbányában, a szállásunk igazi toszkánai környezetben volt. Voltunk Pisában, voltunk a tornyok városában San Gimignano-ban, az egyik kép ott is készült, tengeren fürödtünk.