Az 1965 óta futó Delta című tudományos televíziós műsor népszerű műsorvezetője Kudlik Júlia után szabadon neveztük el baráti társaságunk hódításokra szakosodott csoportját akik az ország környezetében lévő magasabb hegyek megmászására szakosodott. A Judlikkúliák miután 2016 és 2018 között a Tátrában 6 csúcsra állhattak fel, egy év "rákészülést" követően Szlovénia legmagasabb csúcsát célozták meg.
Most ugyan lányokkal kiegészülve vágtunk neki a túrának, de az alap csapat 4 főjéből Genya sajnos nem tudott velünk tartani. Így a Greksa klán azaz Laca, Pepe és jómagam képviseltük az ősi vérvonalat.
Egy hirtelen jött ötlettől vezérelve túrákat nem az eredeti sokak által járt kiindulópontról kezdtük hanem egy feljebb lévő parkolóból ahonnan ugyan nem volt közvetlen turistaút a lefoglalt útközbeni szállásunkhoz, de én könnyelműen felajánlottam digitális térképemet ami mindenhol talál utat még akkor is ha nincs.
Így is volt, szépen megtervezte hogyan juthatunk el a házig a kisebb ösvényeken és kevésbé járt utakon keresztül. Csodás patakmedrekben és kitett ösvényeken haladtunk felfele mígnem 4 óra mászás után azt kellett realizálnunk, hogy nincs tovább. Szakadék törpefenyvesekkel ami lehet, hogy valaha a földtörténet kezdeti szakaszán még járható volt de mostanra jelentősen járhatatlanná változott. A viszonylag közeli utolsó tehénpásztor szerencsére útba igazított minket de így is kockázatos volt, hogy a környező hegyeket megkerülve oda érünk e napnyugta előtt. Közben az ösvényt teljesen elfoglaló agresszív tehenek sem segítették haladásunkat újbóli mászásokra kényszerítve minket. Végül 9 óra menet után az utolsó szakaszon bőrig ázva érkeztünk meg a házba már napnyugta után fél órával. A ház vezetője a történetünket hallva kedvesen tanácsolt el a másnapi csúcsmászástól, de azért még adott vacsorát és sört.
Másnap persze a legkésőbb elindulva a havazási előrejelzést nyugtázva mégis nekivágtunk a csúcsnak és a fölső csúcs nyereg előtti házat pont délben elérve vettük magunkra a ferrátás felszereléseket.
Az előrejelzés hajszálpontos volt és a hó esni kezdett. Mi viszont nem inogtunk meg elhatározásunkban.
A lányok inkább maradtak a házban és megvártak minket.Végül innen jó 1,5-2 órás menettel elértük a csúcsot és igazi magashegyi körülmények között élvezhettük a hódítás mámorát ami tulajdonképpen a közös túra élményének kiteljesedése. Az együttlét, az utazás és környezet ami miatt csodálatos ez nem is a csúcs miatt, de persze nagyon jó felérni is. Lefele menet ugyanabban a házban töltöttük az estét ahol végül a renoménkat egy jelentősebb italozással is megerősítettük. Annyira, hogy végül a ház vezető több italt hozott mint amennyit rendeltünk és ő is kissé elragadtatta magát. Csodálatos zárása volt ez ennek a mászásnak.
Konklúzióként levontuk, hogy a Júliai alpok azért vadregényesebb mint a Tátra és kevesebb jól jelölt túraút található benne. Valamint azt, hogy sose induljunk el papír alapú térkép nélkül magas hegyekbe.
Vad regény és a Triglav csúcs
Dátum
2020
Feltöltő
Helyszín
Triglav, Szlovénia
Gyűjtemény
További történetek
5
Kisharsányban 2025-ben alakult meg az Ínyenc-klub, ahol régi ételeket, ízeket próbálunk ki és készítünk el. Tavaly farsangkor sütöttünk csörögefánkot és bábafogát. Szedtünk medvehagymát is (kisharsányi nyelven poszhagymát), amiből gánicát, vagy dödöllét készítettünk. Évente szoktunk tartani poszhagyma-túrát, ahova viszünk magunkkal kenyeret, zsírt, és ott helyben elfogyasztjuk frissen. Néha medvehagymás recepteket is elrejtünk az erdőben, hogy aki megtalálja, el tudja készíteni. A kötözött-tészta levest is kipróbáltuk, amit még a helyi idősektől tanultunk meg. Egyes helyeken ezt görcslevesnek nevezik, többek között ez az Ormánságban egy elterjedt recept. Húsvétkor a közösségi kemencében sütöttünk fonott kalácsot. Olyan alkalom is volt, hogy a sokácoktól eredeztethető köcsögös babot is elkészítettük közösen, ami akkora sikert aratott, hogy nem is jutott mindenkinek elég belőle. Ez a klub általában havonta gyűlik össze, ilyen alkalmakkor közösen el is fogyasztjuk az ételeket.. Az elkészített recepteket közösen naplóban vezetjük, illetve a recepteket is mindig feljegyezzük.
4
Két gyermek édesanyja vagyok, egyik kedves képem ez a családi fotó 2001-ből, ami édesanyámnál készült Nagytótfaluban. Ezen a képen még a férjem is élt. Édesanyámmal és nővéremmel szereplünk ezen a fotón, 2001-ben. Hétvégente tudtunk közösen találkozni, mert a környező falvakban szétszórtan éltünk ekkor még, így örültünk az alkalmaknak, amikor össze tudtunk gyűlni. Tavaly, 2025-ben készült a képek, amikor a Szombathely környéki Jeli arborétumban kirándultunk a nyugdíjasokkal. Ekkor virágzott több száz bokor rododendron, amit ilyenkor sokan szoktak felkeresni. Ez egy jutalom-utazás volt, azoknak szervezték, akik segítettek a társadalmi munkában, például a rendezvények lebonyolításában, sütemények készítésében, kalapok, ruhák varrásában, satöbbi. Ez egy olyan esemény volt, ami nagyon jól összehozta a közösséget. Tavaly közösen ellátogattunk a kisharsányiakkal a kulturális program keletében a budapesti Operettszínházba, ahol az Orfeum mágusa előadását néztük meg. Fantasztikusan éreztük magunkat. Egy falusi ember életében hatalmas dolog, amikor össze tud jönni egy ilyen kirándulás, mindenkinek életre szóló élmény volt. Mohácson készült kép, Nepomuki Szent János ünnepén. Ő a hidak, a halászok védőszentje. Ilyenkor a mohácsi halászok a csónakjaikkal a város északi részéről ereszkednek le a folyón, közben 2-3000 mécsest helyeznek el a folyón. A végén nagy tűzijátékkal zárul az esemény, amire már többször is közösen kilátogattunk, gyönyörű látvány volt.
1
Nagyon szerencsés vagyok: ugyanazok a barátaim, akikkel 20 évvel ezelőtt együtt írtuk a matekleckét, akikkel együtt buliztunk a szalagavató után és izgultunk az érettségin. Együtt örültünk a szerelmeknek, táncoltunk néhányunk esküvőjén. És velem izgultak, mikor kiderült, hogy anyuka leszek. Aggódtam is - mi lesz a barátokkal, el fogok magányosodni? Dehogy! A kicsi a rugalmas kendőben ugyanúgy jön velem kiállításmegnyitóra, teraszos hétvégi ebédre, múzeumba és jönnek a barátaim is. Így lett a kislányomnak 7 nagynénje és 8 nagybátyja. A képért köszönet Máté cimborámnak és a szülei fiókjából előkerült retro Kodak gépének.
1
Többfelé kirándultunk, Bakonybélben, a Dunántúlon. Négy öt éve már nem kirándulunk, előtte rengeteget jártunk. Sajnos a csapatunk nagy része már 80 év körül jár és hosszabb utat már nem vállalnak. 2014 óta vagyok a vezetője a Nyugdíjasklubot, évente egyszer van egy rendezvényünk, aminek az a címe, hogy Szomszéd települések nyugdíjasainak a találkozója, amit augusztus első hétvégéjén szoktunk megtartani. Egy nagyon szép rendezvényterülete van Kaskantyúnak.