Ugrás a tartalomra

Kérjük, jelentkezz be vagy regisztrálj, hogy megoszthasd fotóidat és történeteidet.

A covid időszaka alatt amikor elmentem télen karácsony előtt 15 nappal a Galyatetőre az erdő gyönyörű szép fehér takaróban fogadott. E táj sok kisgyerekkori emlékemet idézte elő például amikor a nagypapámmal szánkóztunk a hóban. A téli erdőben jókat lehetett szánkózni vagy éppen hócsatázni ezzel új szép emlékeket létrehozva.

Dátum

2020

Feltöltő

Mezei Dávid

Helyszín

Mátraszentimre, Magyarország

Kulcsszavak
köd erdő digitális
Azonosító szám

JKK.2025.282

Licensz
Néprajzi Múzeum

További történetek

Közös sütés- 2026-06-02 18:35 - Csőszi Sándorné Zsóka 5
2020
Közös sütés
Kisharsány, Magyarország

Kisharsányban 2025-ben alakult meg az Ínyenc-klub, ahol régi ételeket, ízeket próbálunk ki és készítünk el. Tavaly farsangkor sütöttünk csörögefánkot és bábafogát. Szedtünk medvehagymát is (kisharsányi nyelven poszhagymát), amiből gánicát, vagy dödöllét készítettünk. Évente szoktunk tartani poszhagyma-túrát, ahova viszünk magunkkal kenyeret, zsírt, és ott helyben elfogyasztjuk frissen. Néha medvehagymás recepteket is elrejtünk az erdőben, hogy aki megtalálja, el tudja készíteni. A kötözött-tészta levest is kipróbáltuk, amit még a helyi idősektől tanultunk meg. Egyes helyeken ezt görcslevesnek nevezik, többek között ez az Ormánságban egy elterjedt recept. Húsvétkor a közösségi kemencében sütöttünk fonott kalácsot. Olyan alkalom is volt, hogy a sokácoktól eredeztethető köcsögös babot is elkészítettük közösen, ami akkora sikert aratott, hogy nem is jutott mindenkinek elég belőle. Ez a klub általában havonta gyűlik össze, ilyen alkalmakkor közösen el is fogyasztjuk az ételeket.. Az elkészített recepteket közösen naplóban vezetjük, illetve a recepteket is mindig feljegyezzük.

Utazásaink - 2026-06-02 18:18 - Farkas Gyuláné Valéria 4
2020
Utazásaink
Nagytótfalu, Mohács, Magyarország

Két gyermek édesanyja vagyok, egyik kedves képem ez a családi fotó 2001-ből, ami édesanyámnál készült Nagytótfaluban. Ezen a képen még a férjem is élt. Édesanyámmal és nővéremmel szereplünk ezen a fotón, 2001-ben. Hétvégente tudtunk közösen találkozni, mert a környező falvakban szétszórtan éltünk ekkor még, így örültünk az alkalmaknak, amikor össze tudtunk gyűlni. Tavaly, 2025-ben készült a képek, amikor a Szombathely környéki Jeli arborétumban kirándultunk a nyugdíjasokkal. Ekkor virágzott több száz bokor rododendron, amit ilyenkor sokan szoktak felkeresni. Ez egy jutalom-utazás volt, azoknak szervezték, akik segítettek a társadalmi munkában, például a rendezvények lebonyolításában, sütemények készítésében, kalapok, ruhák varrásában, satöbbi. Ez egy olyan esemény volt, ami nagyon jól összehozta a közösséget. Tavaly közösen ellátogattunk a kisharsányiakkal a kulturális program keletében a budapesti Operettszínházba, ahol az Orfeum mágusa előadását néztük meg. Fantasztikusan éreztük magunkat. Egy falusi ember életében hatalmas dolog, amikor össze tud jönni egy ilyen kirándulás, mindenkinek életre szóló élmény volt. Mohácson készült kép, Nepomuki Szent János ünnepén. Ő a hidak, a halászok védőszentje. Ilyenkor a mohácsi halászok a csónakjaikkal a város északi részéről ereszkednek le a folyón, közben 2-3000 mécsest helyeznek el a folyón. A végén nagy tűzijátékkal zárul az esemény, amire már többször is közösen kilátogattunk, gyönyörű látvány volt.