A covid időszaka alatt amikor elmentem télen karácsony előtt 15 nappal a Galyatetőre az erdő gyönyörű szép fehér takaróban fogadott. E táj sok kisgyerekkori emlékemet idézte elő például amikor a nagypapámmal szánkóztunk a hóban. A téli erdőben jókat lehetett szánkózni vagy éppen hócsatázni ezzel új szép emlékeket létrehozva.
Havazás
Dátum
2020
Feltöltő
Helyszín
Mátraszentimre, Magyarország
Gyűjtemény
További történetek
5
Kisharsányban 2025-ben alakult meg az Ínyenc-klub, ahol régi ételeket, ízeket próbálunk ki és készítünk el. Tavaly farsangkor sütöttünk csörögefánkot és bábafogát. Szedtünk medvehagymát is (kisharsányi nyelven poszhagymát), amiből gánicát, vagy dödöllét készítettünk. Évente szoktunk tartani poszhagyma-túrát, ahova viszünk magunkkal kenyeret, zsírt, és ott helyben elfogyasztjuk frissen. Néha medvehagymás recepteket is elrejtünk az erdőben, hogy aki megtalálja, el tudja készíteni. A kötözött-tészta levest is kipróbáltuk, amit még a helyi idősektől tanultunk meg. Egyes helyeken ezt görcslevesnek nevezik, többek között ez az Ormánságban egy elterjedt recept. Húsvétkor a közösségi kemencében sütöttünk fonott kalácsot. Olyan alkalom is volt, hogy a sokácoktól eredeztethető köcsögös babot is elkészítettük közösen, ami akkora sikert aratott, hogy nem is jutott mindenkinek elég belőle. Ez a klub általában havonta gyűlik össze, ilyen alkalmakkor közösen el is fogyasztjuk az ételeket.. Az elkészített recepteket közösen naplóban vezetjük, illetve a recepteket is mindig feljegyezzük.
4
Két gyermek édesanyja vagyok, egyik kedves képem ez a családi fotó 2001-ből, ami édesanyámnál készült Nagytótfaluban. Ezen a képen még a férjem is élt. Édesanyámmal és nővéremmel szereplünk ezen a fotón, 2001-ben. Hétvégente tudtunk közösen találkozni, mert a környező falvakban szétszórtan éltünk ekkor még, így örültünk az alkalmaknak, amikor össze tudtunk gyűlni. Tavaly, 2025-ben készült a képek, amikor a Szombathely környéki Jeli arborétumban kirándultunk a nyugdíjasokkal. Ekkor virágzott több száz bokor rododendron, amit ilyenkor sokan szoktak felkeresni. Ez egy jutalom-utazás volt, azoknak szervezték, akik segítettek a társadalmi munkában, például a rendezvények lebonyolításában, sütemények készítésében, kalapok, ruhák varrásában, satöbbi. Ez egy olyan esemény volt, ami nagyon jól összehozta a közösséget. Tavaly közösen ellátogattunk a kisharsányiakkal a kulturális program keletében a budapesti Operettszínházba, ahol az Orfeum mágusa előadását néztük meg. Fantasztikusan éreztük magunkat. Egy falusi ember életében hatalmas dolog, amikor össze tud jönni egy ilyen kirándulás, mindenkinek életre szóló élmény volt. Mohácson készült kép, Nepomuki Szent János ünnepén. Ő a hidak, a halászok védőszentje. Ilyenkor a mohácsi halászok a csónakjaikkal a város északi részéről ereszkednek le a folyón, közben 2-3000 mécsest helyeznek el a folyón. A végén nagy tűzijátékkal zárul az esemény, amire már többször is közösen kilátogattunk, gyönyörű látvány volt.
1
Többfelé kirándultunk, Bakonybélben, a Dunántúlon. Négy öt éve már nem kirándulunk, előtte rengeteget jártunk. Sajnos a csapatunk nagy része már 80 év körül jár és hosszabb utat már nem vállalnak. 2014 óta vagyok a vezetője a Nyugdíjasklubot, évente egyszer van egy rendezvényünk, aminek az a címe, hogy Szomszéd települések nyugdíjasainak a találkozója, amit augusztus első hétvégéjén szoktunk megtartani. Egy nagyon szép rendezvényterülete van Kaskantyúnak.
3
2026. január 13.-án hajnalban esett kb 20 cm hó. Ez talán nem tűnik soknak, de az egész város közlekedése megbolydult. Az utak csúsztak, a buszok késtek, a gyerekek persze nem értek be reggel 8-ra. Jó volt látni, ahogy a diákok minden szünetben az udvaron voltak. Csúszkáltak a jégen, hógolyóztak, 10 perces ádáz hócsatákat vívtak. Rég nem volt már ilyen hó Debrecenben, nem is emlékszem pontosan melyik évben lehetett. Viszont a gyerekekkel beszélgetve kiderült, hogy ez olyan régen volt, hogy sokan nem is láttak korábban ennyi havat.