Ugrás a tartalomra

Kérjük, jelentkezz be vagy regisztrálj, hogy megoszthasd fotóidat és történeteidet.

2023

Az Engedetlenség Leányiskolája

Budapest, Magyarország

Ádám Anna írókörén vettem részt az Engedetlenség Leányiskolájában.
,,ENGEDETLENSÉG LEÁNYISKOLÁJA

Az "Engedetlenség Leányiskolája" egy experimentális művészeti iskola, ami a szabad és kritikus gondolkodás képességének elsajátításáról szól, hogy a végén meg tudd fogalmazni miért akarsz művész lenni, milyen művész akarsz lenni, kinek akarsz művészetet csinálni, mit akarsz a művészeteddel mondani, elérni... Bár logikus kérdések, mégsem egyszerűek, főleg ha épp most vágnál bele, és emellett még ezer más kérdésre sem tudod a választ.

Az “Engedetlenség Leányiskolájában” nem választasz médiumot, kipróbálsz ezt is-azt is, itt az órákat közös élmények és tapasztalatok váltják fel, nem csak ülünk egy teremben, hanem kirándulunk is, felfedezünk, megfigyelünk, megismerünk, átélünk, megbeszélünk, megnézünk, letesztelünk, kipróbálunk...

​​Több reflexió, hosszabb kutatófolyamat, átgondoltabb és tudatosabb alkotás, felelősségteljesebb, etikusabb és szolidárisabb módszertan, empátia és kritika, elfogadás és támogatás, egy újragondolt, befogadható és mindenki számára elérhető, fenntartható, független és bátor kortárs művészetért.,,

Dátum

2023

Helyszín

Budapest, Magyarország

Kulcsszavak
Azonosító szám

JKK.2025.87

Licensz
Néprajzi Múzeum

További történetek

Szabad kezek - 2026-06-04 11:05 - Koller Margit 5
2023
Szabad kezek
Budapest, Magyarország

Mielőtt megszületett a kisbabám, nem tudtam róla, hogy van olyan, hogy kontakt alvó baba. De Ancsikám 8 hónapos koráig csak úgy tudott aludni 5 percnél tovább, hogyha hozzám/férjemhez ért. Igen, mindent megpróbáltam, de hiába altattam el és tettem le, felsírt nagyon hamar és én féltem, hogy így nem alszik eleget, így rengeteget feküdtem mellette, csak hogy aludjon. Természetesen a babakocsiban is sírt, de én nem bírtam sírni hagyni egy csecsemőt, amit utólag se bántam meg - bebizonyosodott számomra, hogy megéri a legelején minden testi-lelki igényét kielégíteni egy kisbabának, ez igenis hosszútávú befektetés egy stabil élet megalapozásába. Igyekeztem lelassulni hozzá és megadni neki azt a testkontaktust, amit igényelt, a 4. trimeszterben és azon is túl, de számomra azért életszerűtlen volt ennyit feküdni vele... Kerestem hát megoldást. Megváltásként úszott be az életünkbe a hordozás, és azon belül is számomra a rugalmas hordozókendő vált be az elején, később pedig a csatos hordozó. Magamrakötöttem a kisbabámat, szinte azonnal elaludt így, és nekem mégse kellett feküdjek! Volt két szabad kezem, végre csinálhattam közben ezt-azt az alváson, telefonpörgetésen és olvasáson kívül is. Pl borsófejtésre, művészet csinálásra, illetve végre el tudtam menni vele bárhova. Használtan szereztem be a hordozót, és télen (az 5 képbe nem fért bele) sem vettem drága hordozókabátot, egyszerűen egy bő télikabátot gomboltam fel magunkra. Felszabadító, sőt, felemelő élmény volt a négy fal között és azon túl is szabadon tevékenykedni úgy, hogy közben együtt rezgünk a kisbabámmal. Sok szelfit készítettem magamról hordozás közben, mivel ez akkora örömet okozott nekem, hogy kvázi az ideiglenes identitásom részévé vált, amiket a szelfiken keresztül definiáltam magamnak. Olyan képeket válogattam, amik nem feltétlenül művészi kompozíciók, viszont visszaadják remélhetőleg a beállítatlan, valós és felszabadult állapotot, amiben hordozás közben éreztem magam. A hajam is milyen... Amit még meg szeretnék említeni, hogy a férjem is hordozott, sőt, már a kendőt is használta. Sokszor így altatta el a kisbabánkat, illetve kirándulások, utazások alatt is felváltva hordoztuk, éppen kinek volt hozzá nagyobb kedve. Örülök, hogy olyan korszakban élek, ahol a férfiaknak, apáknak már ez se tabu.

Az érme két oldala - 2026-06-02 18:00 - Lakatos Tivadarné Gizella 3
2023
Az érme két oldala
gorogorszag, Magyarország

Minden ember életében a család nagyon fontos. Unokákkal közösen már nehéz összehozni a családot, olyan programot, amiben mindenki részt vesz. Az én képeim 2023-ból, Korfu szigetéről van. A menyem és a fiai még soha nem volt a tengernél, repülőn sem ültek soha korábban, mi pedig már jártunk ott a 80-as években. Június 26-án a nagyobbik fiamnak a születésnapját ünnepeltük, aki vak. Ekkor a homokból építettünk fel tortát neki közösen, és a tengerparton ünnepeltünk. Van nálunk egy kifejezés erre, azt mondjuk neki mindig, hogy „nézd meg a tortát”, és ő körbetapogatja. Nagyon jól éreztük magunkat, örültünk, hogy ez össze tudta hozni a családot. Másnap, amikor hazaértünk, akkor tudtuk meg, hogy édesanyám sajnálatos módon meghalt, így nem érhette meg, hogy mi hazaérünk. Emiatt lett a fényképeknek címe az, hogy az érem két oldala.

Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb... - 2026-05-22 14:00 - Sárkány Eszter 3
2023
Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb...
Mohács, Himesháza, Magyarország

Sárkány Eszter: Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb... 2023-ongoing A fotósorozat a nemzeti hagyományokhoz és a kollektív magyar identitáshoz való viszony ambivalenciáját vizsgálja a fiatalabb generációk nézőpontjából. A hagyomány Magyarországon politikai jelentéssel telítődött, így nem nyitott kulturális térként, hanem ideológiai elvárásokkal terhelt identitásjelölőként működik. Ez feszültséget teremt azok számára, akik személyes, érzelmi vagy esztétikai szinten kapcsolódnának hozzá és így mégis elidegenednek tőle. Sokáig azzal foglalkoztam, hogy ez mit vett el, de a gondolataim egyre inkább arra irányulnak, hogy mi maradt meg nekünk és mit tudunk azzal kezdeni. A sorozat a magyarságunkhoz való kapcsolódás iránti vágy és az eltávolodás kényszerének egyidejűségét dolgozza fel. A képek az identitáskeresés és az önkifejezés eszközeit mutatják be, ahol a szabadság és az egyéniség igénye ütközik a kelet-európai társadalmi valósággal. A projekt nem a hagyomány elutasításáról szól, hanem annak újraértelmezéséről. A fiatalok saját nyelvükön, kortárs eszközökkel, kritikus attitűddel próbálnak visszatalálni kulturális gyökereikhez, nem a rendszer narratíváján keresztül, hanem személyes, autonóm módon. Ebben a folyamatban a hagyomány nem lezárt örökség, hanem alakítható, élő tér, amelyben a jövő lehetősége is rejlik. Felnőtt egy generáció, aki még nem tapasztalta, milyen az, ami nem ilyen, de talán most megélhetjük és ennek a folyamatnak a változásait is szeretném folyamatában lekövetni. Ezeket az új utakat vizsgálom és értelmezem, ehhez pedig számomra és a barátaim számára sokat segítenek ezek a képek és az, ahogy ezeket az eseményeket közösen éljük meg. a sorozat további képei elérhetőek instagramon: @szaztizenegy e-mail: sarkanyeszterrr@gmail.com

7 nagynéni, 8 nagybácsi - 2026-05-18 16:16 - Horváth Viktória 1
2025
7 nagynéni, 8 nagybácsi
Budapest, Magyarország

Nagyon szerencsés vagyok: ugyanazok a barátaim, akikkel 20 évvel ezelőtt együtt írtuk a matekleckét, akikkel együtt buliztunk a szalagavató után és izgultunk az érettségin. Együtt örültünk a szerelmeknek, táncoltunk néhányunk esküvőjén. És velem izgultak, mikor kiderült, hogy anyuka leszek. Aggódtam is - mi lesz a barátokkal, el fogok magányosodni? Dehogy! A kicsi a rugalmas kendőben ugyanúgy jön velem kiállításmegnyitóra, teraszos hétvégi ebédre, múzeumba és jönnek a barátaim is. Így lett a kislányomnak 7 nagynénje és 8 nagybátyja. A képért köszönet Máté cimborámnak és a szülei fiókjából előkerült retro Kodak gépének.