Áron a kisunokám, itt hét hónapos volt. Nagyon szeretem ezt a fényképet, Kecskeméten készült, az egyik első kirándulása lehetett, az anyukája ( a lányom) kirakta a levelek közé. Ő pincérnő, az apukája informatikus mérnök. Áron nagyon szereti a szüleit, mérnök és pultos is szeretne lenni ha felnő. Ő az első kisunokám, nagyon szeretem őt.
7 hónapos
Dátum
2021
Feltöltő
Helyszín
Kecskemét, Magyarország
Gyűjtemény
Kulcsszavak
Azonosító szám
JKK.2026.528
Licensz
További történetek
5
2021-ben elindultunk öt barátnőmmel a horvát tengerparta, Brac szigetére. 5 napot töltöttünk ott. Komppal mentünk át a szigetre, ami egy óra volt és én nagyon féltem végig a tenger sötét mélységétől. A szigeten sokat sétáltunk, kirándultunk, ültetvényeket jártunk be. Ott rengeteg kivi és olajbogyó fa ültetvény van, amik könnyedén megélnek a sziklás vidéken. Egyik nap felmentünk autóval egy nagyon meredek úton a sziget egyik legmagasabb pontjára, ahonnan beláttuk az egész szigetet, gyönyörű volt. A nyaraló udvarán volt egy citromfa, ott citromot szedtem és babérlevelet is, amit hazavittem és nagyon finomakat főztem vele.
3
Felajánlották, hogy egy közterületről lekaszált szénát összegyűjthetem az állataimnak. Én pedig paplanhuzatba tömtem bele, talicskára tettem, úgy vittem haza. Tojásgyűjtés: Azért is költöztünk vidékre, mert fontos volt számomra, hogy a gyermekeimnek ilyen élményben legyen része. Sokan azt gondolják, hogy aki falun él az szegény, de a természet, a napsütés, a nyugalom elég ahhoz, hogy boldognak érezzük magunkat.
2
Anyai ágon lengyel ükapám szabó volt a Jászságban, őt nem ismertem. Frazon-nagyapámat kicsit. Dombóvári műhelyében két dolog kápráztatott el: a szabókréta és a tűpárna. Ismeretlen titkos tárgyak. Meg a textil és a gépzsír szaga. Meg ahogy a síkból tér lett. A fura papírdarabokból halszálkás kosztüm. Beszűrődött a nap, ültem a linóleumos szabóasztal tetején, lóbáltam a lábam, járt a szám, pici voltam. Mágnessel gyűjtöttem a lehullott gombostűket. Egyszer a krétát is megettem. Nagypapa irtó fess volt. Nagymama meg csudavicces. Mindezek ellenére nem lettem szabó. Kicsit azért kár. De varrni elég jól tudok. A családi oral history szerint 15 vagy 16 éves lehettem, amikor a mamámtól (mert anya csak egy van) karácsonyra kaptam egy Naumann elektromos varrógépet. Se addig, se azóta nem volt ilyen klafa karácsonyi ajándékom. (Na jó, talán most karácsonykor, akkor egy metszőollót hozott a jézuska.) A varrógépet azért kaptam, mert tarthatatlannak látta, hogy a krétás, gombostűzött fragmentumokkal mások lakásában barkácsolok. Részletre vette. De mindig kiment a szobából, amikor belevágtam az anyagba. Akkoriban nem gondoltam a családi szabókra, azóta annál többet. Ezt most kicsit nekik is írom. Később, gimiben megértettem a nadrágszabásmintát. Teljesen lenyűgözött. Egyébként ma is. És megtanultam a fogam közé fogni a gombostűt anélkül, hogy lenyeljem. Krétát nem ettem azóta. Viszont abban a tudatban ringatom magam, hogy ma már bármit megvarrnék. Mégis az egyetem után nagyon keveset varrtam, max méretre igazítottam. Pedig a Naumann varrógép jött velem mindenhova: városról városra, lakásról lakásra. 2021-ben a koronavírus második évében azonban egy rövid epizód erejéig újra berobbant az életembe: ugyanis a Dajer Alapítvány csapata, ahol évek óta végzek önkéntes munkát, és ma már kurátor is vagyok, 2021-ben arra szánta el magát, hogy egy rendes adománygyűjtő kampányt szervez. Végiggondoltuk, hogy mihez értünk, és végül a támogatói szatyrok varrása mellett döntöttünk. Olcsó az anyag, mi meg ügyesek vagyunk, ki befektetéssel tehetünk szert támogatásra, és adunk egy szép tárgyat, Dajer logóval, ami egyszerre menő és reklám is. Így született meg a Dajer-szatyrok ötlete és formája, amely ma már több mint száz tulajdonossal bír. A szatyrok varrása egy tk. vidám, de fárasztó hétvégén kezdődött. Önkéntes munkát végezni egy szuperelkötelezett és vicces csapatban nagyon felemelő. A Medence csoport fogadott be minket a varróműhelyébe, de vinnünk kellett saját gépeinket és feleleveníteni megkopott megkopott varrótudásunk. De a dajeros csajoknak ez nem volt gond. Ettünk, ittunk, szabtunk, varrtunk, és csináltunk egy csomó menő szatyrot. Majd meghirdettük tízezer forintért: ha veszel egy dajer cikket, tízezer forintért, akkor nemcsak támogatsz egy jó ügyet, hanem cserébe ajándékozunk neked egy szatyrot – mondtuk. Nagyon pofás darab lett, mi magunk is húzzuk vonjuk, jól bírja a strapát, a koszt, az időjárást. Piros füle és a dajer logó nagy piros hajkoronája pedig messziről világít: hegyen, völgyön, vízparton és sivatagban. A szatyrokból befolyó összegből pedig hónapokon keresztül tudtuk fizetni a Dajer Magazin szerzőit. Régi szép idők! Az első kép a műhelyben készült varrás közben, ahogy tolom az anyagot a gép alá, 2021-ben. A második pedig Sümegcsehiben, a szőlőhegyen a 2026 februárjában lesett hóban. Egy időben szokásunk volt lefotózni a szatyrot a legkülönfélébb helyzetekben, hátha a poszt olvasása után mások is küldenek majd fontos szatyros pillanatokat!
4
2021 februárjában a nővéremmel és a kereszttestvéremmel elmentünk egy hétvégére Szigligetre, a keresztszüleim nyaralójába. A Balaton-felvidék nagyon közel áll a szívemhez, gyerekkoromban sok időt töltöttem ott. Azon a hétvégén 25 C° volt és gyönyörű napsütés, egészen különleges élmény volt ez a tél végén. A falu ilyenkor nagyon csöndes, szinte senki nem járt rajtunk kívül az utcán. Éjszaka nagyon hideg volt a házban, de a Szent-György hegyen találtunk egy nyitva tartó pincészetet, így finom borok segítettek nekünk hideg leküzdésében.